bakaláři office 365 grafická verze
Projekty > Partnerství SRN

Partnerství SRN

Exkurze v Goethe-Institutu v Praze

772.jpg Ve středu 21.6. 2023 se naši žáci z 8. a 9. tříd zúčastnili exkurze v Goethe-Institutu v Praze, regionálním institutu pro střední a východní Evropu. Během návštěvy se seznámili s činností pražské pobočky, která poskytuje jazykové kurzy a zkoušky v německém jazyce, pořádá autorská čtení, výstavy a další kulturní akce. V knihovně si pak ověřili nejen své jazykové znalosti, ale i vědomosti týkající se německy hovořících zemí, udělali si "selfíčko" s Goethem. Actionbound Ralley, jak byla akce nazvána, byla pro žáky zábavná skupinová práce s tablety, kterou jsme pak společně vyhodnotili se zástupcem knihovny. Předběžně jsme se domluvili na další akci, která se bude konat na podzim 2023 a týká se bývalého DDR. Zpracovala: L. Žižková

Den s němčinou na FF UJEP

759.jpg 20. 6. 2023 si naši žáci z třídy 8.B užili  skvělou akci Den s němčinou, kterou pořádal Goethe-Institut ve spolupráci s FF UJEP. Během zábavné soutěže Autobahnspiel se němčináři nejen z naší školy dozvěděli zajímavou formou spoustu informací o SRN, pobavili se, a na závěr shlédli koncert hudebníka Uwe Kaa. Zástupce naší školy G. Vrkočová se zúčastnila následně setkání učitelů německého jazyka, ředitelů škol a zástupců partnerských organizací kampaně Šprechtíme (rakouské velvyslanectví, Česko-německý fond budoucnosti, Tandem, DAAD,  vydavatelé učebnic)  došlo k navázání a obnovení kontaktů naší školy např. s FF UJEP a zástupci nakladatelství Klett. Zpracovala: Mgr. Gabriela Vrkočová

Do Německa na zkušenou

682.jpg 21. 3. 2023 se v kinosále naší školy konala zajímavá prezentace projektu: Do Německa na zkušenou. Žáci osmých a devátých ročníků se od studentky germanistiky UJEP dozvěděli její zážitky ze studia v Německu, dostali informace o možnostech vycestování do zahraničí v rámci jazykových pobytů, stáží, workcampů apod. Získané informace o německy mluvících zemích mohli naši studenti následně využít v zábavné aplikaci Kahoot a zasoutěžit si.Gabriela Vrkočová

Setkání s rodilým mluvčím 548.jpg 549.jpg

Ve čtvrtek 24.11. 2022 se naši žáci NJ z 8. a 9. tříd setkali s rodilou mluvčí. Setkání probíhalo převážně v německém jazyce a žáci svými dotazy zjišťovali, odkud naše návštěva pochází, jak tráví volný čas, zda má domácí zvířata, kde pracuje atd. Dotazy ve stejném duchu kladla žákům i rodilá mluvčí. Posledním tématem diskuze byly důvody, proč se učit cizí jazyk. Hlavním cílem akce bylo pomoci najít motivaci a důvody, proč se učit cizí jazyk a právě němčinu. Naší návštěvě děkujeme za spolupráci a těšíme se na další setkání, které plánujeme na jarní měsíce 2023.

Česko - německý projekt Den míru

Žáci naší školy se účastnili česko-německého projektu, který vznikl u příležitosti oslav Dne míru v Chemnitz dne 5. 3. 2022. Na výstupy projektu se můžete podívat zde: http://ustecky.denik.cz/ctenar-reporter/zaci-ze-zs-vojnovicova-se-ptali-primatora-a-jeho-namestka-20220203.html

https://youtu.be/SHeXf3xSTkU

ZŠ Vojnovičova - Chemnitzer Friedenstag 5.3.2022.mov

fotoPlay_20220216135503.mp4

KIZOA-Movie-Maker-fvyc4yq4.mp4

Další mezinárodní spolupráce ZŠ Vojnovičova s Chemnitz

Ve dnech 16. 22. 9. 2020 se konal v Chemnitz Evropský týden mobility Europӓische Mobilitӓtswoche. Žákyně 9.C ZŠ Vojnovičova se úspěšně zapojily do soutěže: Představ svoje město a nakresli, jaké ekologické dopravní prostředky by se ti líbily. Všechny krásné obrázky jsou vystaveny na webových stránkách města Chemnitz: http://www.chemnitz.de/emw (Bildergalerie zum Malwettbewerb). Zástupci města Chemnitz poslali děkovný dopis a velice oceňovali opětovnou spolupráci školy s partnerským městem Ústí nad Labem a velice pozitivně hodnotili zajímavé zpracování zadaného úkolu našimi studentkami. Naše dvě žákyně se umístily na prvním (obrázek náměstí) a třetím místě (obrázek s rikšou) této mezinárodní výtvarné soutěže. Dívky, děkujeme za úspěšnou reprezentaci ZŠ Vojnovičova a našeho města Ústí nad Labem za hranicemi.  Těšíme se na další zajímavou spolupráci.

Gabriela Vrkočová a Kateřina Frišová

http://www.zsvojnovicova.cz/images/5f7a1fff91331/large facebook_1601793723042_6718409819731581445.jpg

http://www.zsvojnovicova.cz/images/5f7a1fff46a2a/large facebook_1601793685238_6718409661170722157.jpg

http://www.zsvojnovicova.cz/images/5f7a1fff0101e/large facebook_1601793642374_6718409481384082696.jpg

http://www.zsvojnovicova.cz/images/5f7a1ffea9e1e/large facebook_1601793538900_6718409047386491883.jpg

http://www.zsvojnovicova.cz/images/5f7a1ffe2b0ed/large město.jpg

Žáci ZŠ Ústí nad Labem Vojnovičova v Chemnitz

146.jpg

A opět další úspěšný česko-německý projekt za námi!

Ve dnech 2. 6. 10. 2017 se vybraní žáci z šestých, sedmých a osmých tříd ZŠ Vojnovičova z Ústí nad Labem zúčastnili v pořadí již třetího výtvarného mezinárodního workshopu s naší partnerskou školou Montessori - Schule Chemnitz.
Projekt zahájil a představil pan Gerald Richter, působící jako architekt v Chemnitz. Zároveň založil s přáteli v roce 2011 občanské sdružení Aktion ©, které se zasazuje o Chemnitzský Den míru (Chemnitzer Friedenstag) a aktivity zaměřené na uprchlíky. V uměleckém projektu škol v Chemnitz nechal G. Richter vytvářet dětmi a mladými lidmi plakáty a bannery, které budou v době Chemnitzského Dne míru pověšeny v centru města. Od roku 2011 bylo vytvořeno více než 1000 metrů plakátů. 

O těchto uskutečněných projektech, na nichž se podílela i ZŠ Ústí nad Labem Vojnovičova jako jediná ze zahraničí, informovala obyvatele nejen našeho města výstava v Informačním centru Ústí nad Labem, kterou jsme v červnu 2017 ve spojení s Montessori-Schule uspořádali.

Tento projekt probíhal stejně jako minulý rok ve dvou liniích: malba na sedmimetrové bannery a práce se dřevem.
Žáci začali s chutí pracovat. Témata byla volná (děti je vymýšlely a zpracovávaly samy) a týkala se mezilidských vztahů, tolerance, války a míru, svobody a útlaku, rovnoprávnosti mezi lidmi, útěku z válečných zón apod.

Výsledky společné práce žáků obou škol budou stejně jako u předchozího projektu prezentovány dne 5. 3. 2018 na oslavách města Chemnitz (Friedenstag) na radnici a na náměstí.

Všichni jsme se společně shodli na tom, že naše hostitelské rodiny byly velmi milé a vždy nám ve všem vyšly vstříc. Říkaly děti, které se projektu zúčastnily: S dětmi v rodinách jsme hráli různé hry, prohlédly si město a navštívily aquapark, podívali jsme se do muzea nebo si byli zahrát bowling. Jejich jídlo nám velice chutnalo a vždy jsme si mohli vybrat. Bavili jsme se anglicky a zkoušeli to i trochu německy. Ve škole během malování jsme měli možnost zahrát si s německými kamarády fotbálek a billiard. Velice nás to bavilo. Tento výtvarný workshop nám přinesl spoustu nových zážitků, kamarádů a naučili jsme se spoustu věcí. Jsme rádi, že jsme tu mohli být a moc bychom si přáli přijet znovu příští rok.

Všem se společný projekt velice líbil a již brzy se opět setkáme s našimi německými kamarády z Chemnitz, abychom společně s některými z nich strávili krásné předvánoční dny, tento rok u nás na naší škole.

O tomto uskutečněném workshopu se objevila reportáž v regionální televizi:

http://download.chemnitz-fernsehen.de/index.php?user=Aktionc

Fotogalerie z akce zde:

http://gvrkocova.rajce.idnes.cz/SRN_-_Chemnitz_2017/

Zpracovala: Mgr. Gabriela Vrkočová

PLÁNOVANÝ VÝJEZD ŽÁKŮ DO CHEMNITZ VE DNECH 2. 6. 10. 2017

145.jpg Ve dnech 2. 6. 10. 2017 se vybraní žáci z druhého stupně zúčastní dalšího společného česko německého jazykově - výtvarného projektu s naší partnerskou školou Montessori-Schule Chemnitz. V tomto týdnu budou žáci ubytováni v rodinách u svých německých kamarádů. Výsledky společné práce budou stejně jako u předchozích projektů prezentovány dne 5. 3. 2018 na oslavách města Chemnitz (Friedenstag) na radnici a na náměstí. Všichni se na akci opět velice těšíme.

Psali o nás v SRN a ukázky několika společných projektů naší školy s Montessori-Schule Chemnitz:

http://www.zsvojnovicova.cz/cz/nase-projekty/cesko-nemecka-spoluprace

http://www.montessori-chemnitz.de/de/aktuelles/2015_06_22-besuch_unserer_partnerschule_in_usti.html

http://www.montessori-chemnitz.de/de/aktuelles/2015-04-07-stell_dir_vor_es_ist_krieg-predstav_si_je_valka.html

http://www.montessori-chemnitz.de/de/aktuelles/2015_03_12-schulpartnerschaft_mit_der_zakladni_skola_vojnovicova_in_usti_nad_labem.html

http://www.montessori-chemnitz.de/de/aktuelles/2015_02_21-theaterprojekt_zum_chemnitzer_friedenstag-divadelni_projekt_ke_dni_osvobozeni_chemnitz.html

ČESKO-NĚMECKÁ VÝSTAVA WELTOFFEN UND FARBENFROH SVĚTU DOKOŘÁN A PESTROBAREVNĚ

144.jpg

Vernisáž česko-německé výstavy weltoffen und farbenfroh světu dokořán a pestrobarevně se uskutečnila 1. 6. 2017 v Infocentru na Mírovém náměstí za přítomnosti primátorky Ústí nad Labem a starostky Chemnitz. Jedná se o pětiletý projekt chemnitzských škol za mír a toleranci. Naše škola ZŠ Vojnovičova se jako jediná ze zahraničí měla možnost tohoto úžasného mezinárodního projektu zúčastnit.

Naši žáci byli několikrát pozváni do Chemnitz a spolu s žáky Montessori-Schule Chemnitz pracovali v rámci výtvarného workshopu na sedmimetrových bannerech, které můžete na výstavě spatřit.  Nyní bylo na čase, abych tato pozvání oplatila, proto jsem zorganizovala tuto výstavu, která končí dne 29. 6. a vrací se zpět do Německa, i v naššem městě.

Fotografie z akce: Česko-německá výstava : weltoffen und farbenfroh v Infocentru

Zpracovala: Mgr. Gabriela Vrkočová

Autobahnspiel Procestuj Německo!

  143.jpg

Dne 30. 5. 2017 se žáci šestých a sedmých tříd naší školy zúčastnili skvělé hry, kterou organizoval tým z Goethe-Institutu Autobahnspiel aneb Procestuj Německo. Děti se mohly zábavnou formou dozvědět mnoho zajímavostí o německých městech a užily si soutěž o nádherné ceny.

Všem se akce velice líbila a těšíme se na další spolupráci.

Fotogalerie: Autobahnspiel - Procestuj Německo - 30.5.2017

Zpracovala: Mgr. Gabriela Vrkočová

Vánoční projektové dny v Montessori-Schule Chemnitz

141.jpg Ve dnech 20. 21. 12. 2016 vycestovali žáci šestých a osmých tříd naší školy s pedagogickým doprovodem na pozvání naší partnerské školy Montessori-Schule Chemnitz do Německa, aby se zúčastnili Vánočních projektových dnů. S radostí jsme pozvání přijali a v úterý ráno vyrazili vlakem do Chemnitz. Na nádraží nás vyzvedly milé paní učitelky Ulla a Bianca, které nás odvezly do školy. Ulla se stala naší průvodkyní a po celou dobu se o nás dobře starala. Ukázala nám krásnou a barevnou školu, v níž se nacházelo několik velice zajímavých stanovišť.
Velmi nás zaujala výroba pralinek a lízátek. Jinde se vytvářela biokosmetika krémy, antiperspiranty, jelení lůj. I odsud jsme si domů přivezli krásné a voňavé dárečky. Jinde modelovaly děti např. krásné svíčky, malovaly, naše dívky si vyzkoušely origami, kluci se podívali do tělocvičny na sportovní hry. K obědu nám rodiče německých dětí připravili tradiční saský bramborový salát s párky, moc nám chutnalo. Poobědvali jsme zároveň s německými kamarády.
Po náročném, ale krásném dni ve škole si děti rozebraly německé hostitelské rodiny, kde byly děti ubytované. Všichni se k nám chovali mile a přátelsky.
Ráno jsme se opět setkali ve škole a při společném úvodu s německými dětmi jsme se dozvěděli další plány. Po bohaté snídani, o niž se opět postarali rodiče dětí, se naše děti těšily na sportovní dopoledne v tělocvičně, kde spolu s německými kamarády hrály různé zábavné hry. Ochutnali jsme také saskou vánoční polévku a už se museli rozloučit. Cestou na nádraží si děti vyměnily adresy a čísla telefonů a naplánovali jsme další společný výlet, tentokrát na jaro.
Cestou zpět jsme se ještě zastavili v Drážďanech na vánočních trzích a plní nádherných zážitků jsme dorazili v odpoledních hodinách domů. Všem se výlet do Montessori-Schule Chemnitz moc líbil a velice se těšíme na další úžasnou spolupráci.
Na konci dne jsme vyrazili do předem určených rodin. Některé děti se s nimi podívaly do muzea nebo na vánoční trhy v centru města. Po večeři, která byla pestrá a všem chutnala, jsme si povídali a hráli různé hry. Na závěr bych chtěla za všechny velice poděkovat učitelkám a všem ostatním za pěkný zážitek a za to, že jsme se mohli této akce zúčastnit.
Napsala: Míša Černíková, 8. C

Moje sdílené album si můžete prohlédnout na webu:
Chemnitz - Vánoce 2016

Zpracovala: Mgr. Gabriela Vrkočová

Vánoční projektové dny v Montessori-Schule Chemnitz

Ve dnech 20. 21. 12. 2016 se zúčastní pět dětí z 6. a 8. tříd vánočních projektových dnů v naší partnerské škole Montessori-Schule Chemnitz v SRN. Škola bude plná různých stanovišť s vánoční tématikou, do nichž se naši žáci zapojí spolu s německými kamarády. Poté si je rozeberou hostitelské rodiny, ve kterých děti přespí. Druhý den pak bude pokračovat program ve škole a poté se vlakem odebereme do Drážďan, kde budeme mít příležitost koupit si pár suvenýrů z Vánočních trhů. Všichni se na akci velice těšíme.

Zpracovala: Mgr. Gabriela VrkočováSem můžete vložit Váš text.

Žáci ZŠ Ústí nad Labem Vojnovičova v Chemnitz

A opět další úspěšný česko-německý projekt za námi!

Ve dnech 4. 8. 10. 2016 se vybraní žáci z šestých, sedmých a osmých tříd ZŠ Ústí nad Labem Vojnovičova zúčastnili v pořadí již třetího výtvarného mezinárodního workshopu s naší partnerskou školou Montessori - Schule Chemnitz. 
Projekt zahájil a představil Gerald Richter, který působí jako architekt v Chemnitz. Zároveň založil s přáteli v roce 2011 občanské sdružení Aktion ©, které se zasazuje o Chemnitzský Den míru (Chemnitzer Friedenstag) a o aktivity zaměřené na uprchlíky. V uměleckém projektu škol v Chemnitz nechal G. Richter vytvářet dětmi a mladými lidmi plakáty a bannery, které budou v době Chemnitzského Dne míru pověšeny v centru města. Od roku 2011 bylo vytvořeno více než 1000 metrů plakátů. 

O těchto uskutečněných projektech, na nichž se podílela i ZŠ Ústí nad Labem Vojnovičova jako jediná ze zahraničí, bude obyvatele nejen našeho města informovat výstava v Informačním centru Ústí nad Labem, kterou v červnu 2017 ve spojení s Montessori-Schule pořádáme.

Tento projekt probíhal stejně jako minulý rok ve třech liniích: malba na sedmimetrové bannery, workshop graffiti a práce se dřevem. 
Žáci se rozdělili dle zájmů do tří skupin a začali s chutí pracovat. Témata byla volná (děti je vymýšlely a zpracovávaly samy) a týkala se mezilidských vztahů, války a míru, svobody a útlaku, rovnoprávnosti mezi lidmi, útěku z válečných zón apod.

Výsledky společné práce žáků obou škol budou stejně jako u předchozího projektu prezentovány dne 5. 3. 2017 na oslavách města Chemnitz (Friedenstag) na radnici a na náměstí.

Všichni jsme se společně shodli na tom, že naše hostitelské rodiny byly velmi milé a vždy nám ve všem vyšly vstříc. S dětmi v rodinách jsme hráli různé hry, skládali puzzle, podívali jsme se do muzea nebo si byli zahrát bowling. Jejich jídlo nám velice chutnalo a vždy jsme si mohli vybrat. Bavili jsme se anglicky a zkoušeli to i trochu německy. Ve škole během sprejování a malování jsme měli možnost zahrát si s německými kamarády fotbálek a biliard. Velice nás to bavilo. Tento výtvarný workshop nám přinesl spoustu nových zážitků, kamarádů a naučili jsme se spoustu věcí. Jsme rádi, že jsme tu mohli být a moc bychom si přáli přijet znovu příští rok.

Napsali: Míša Rosendorfová, Danča Vondrová, Terka Sahulová, Róza Frišová, Matyáš Hotový a Michal Kříž

Všem se společný projekt velice líbil a již brzy se opět vypravíme do Chemnitz k našim německým přátelům, abychom zde strávili krásné předvánoční dny, na něž nás Montessori-Schule pozvala.

Foto si můžete prohlédnout zde.

Zpracovala: Mgr. Gabriela Vrkočová

142.jpg

Píší o nás

Na spodním odkazu najdete zveřejněný článek o návštěvě žákyň z Montessori-Schule Chemnitz u nás na škole v prosinci 2015 na jejich webu. Moc hezky o nás píší.

http://www.montessori-chemnitz.de/de/aktuelles/2016_01_28-vitame_vas_in_tschechien.html

Zároveň se včera otevřela velká výstava ve Státním muzeu archeologie v Chemnitz, věnovaná spolupráci Montessori-Schule s jednotlivými školami, mezi něž patříme i my. Jsou tam velké bannery např. dětmi vytvořené nebo ty s fotografiemi z naší celoroční spolupráce. Najdeme na nich i foto našich žáků a článek z novin (Ústecký deník). Tato výstava bude končit začátkem března. Pokud to půjde, pokusím se zařídit, aby doputovala k nám do Ústí.

Ve čtvrtek vezeme bannery, které namalovaly naše žákyně (zejména Eva Čmuchařová a Bára Štolfová za pomoci dalších žákyň) do Chemnitz. Ty budou dne 5.3.2016 vystaveny spolu s dalšími bannery na náměstí v Chemnitz na radnici u příležitosti oslav dne Friedenstag.

Gabriela Vrkočová

137.jpg

Návštěva Německých kamarádů

Dne 16.12.2015 k nám opět zavítala návštěva z naší partnerské školy v Německu.

Provedli jsme skupinu dětí s jejich učiteli po škole a seznámili je s akcí, která tento den na škole probíhala- den plný her pro 1. stupeň. Po obědě v naší školní jídelně jsme se vydali do města, prošli jsme se ozdobeným městem, pokochali se vánočními trhy a navštívili Fórum. Samozřejmě jsme nemohli vynechat výlet lanovkou na Větruši, kde jsme se potěšili výhledem a poté se upřímně zasmáli a pobavili v bludištích. S odbitím páté hodiny nás čekal návrat do školy, kde jsme si naše německé kamarády rozebrali do rodin a vydali se domů.

Další den ráno jsme společně připravovali den her pro 2. stupeň, kterého se naši němečtí kamarádi také zúčastnili. Po skončení akce se šli ještě do kinosálu podívat na představení, které si pro ně naši žáci představili.

Loučení bylo smutné, němečtí kamarádi byli naprosto skvělí a přátelští, takže nejeden z nás měl slzy v očích. Doufám, že se zase brzy shledáme! J

Eva Čmuchařová

Fotografie z akce najdete zde.

138.jpg

Závěrečná zpráva

Závěrečnou zprávu o nedávno proběhlých akcích projektu najdete zde.

140.jpg

Žáci ZŠ Vojnovičova v Chemnitz

Další úspěšný česko-německý projekt za námi! Ve dnech 12. 16. 10. 2015 se vybraní žáci z osmých a devátých tříd ZŠ Vojnovičova zúčastnili v pořadí již druhého výtvarného multikulturního workshopu s naší partnerskou školou Montessori - Schule Chemnitz.

Kromě německých studentů jsme se tentokrát na projektu v Chemnitz setkali také s dětmi ze Sýrie, Pákistánu a Iráku, které Montessori - Schule začlenila mezi ostatní účastníky.

Tento projekt probíhal ve třech liniích: malba na sedmimetrové bannery, workshop graffiti a práce se dřevem.

Projekt zahájil a představil pan Gerald Richter, působící jako architekt v Chemnitz. Zároveň založil s přáteli v roce 2011 občanské sdružení Aktion ©, které se zasazuje o Chemnitzský Den míru (Chemnitzer Friedenstag) a aktivity, zaměřené na uprchlíky. V uměleckém projektu škol v Chemnitz nechal G. Richter vytvářet dětmi a mladými lidmi plakáty a bannery, které budou v době Chemnitzského Dne míru pověšeny v centru města. Od roku 2011 bylo vytvořeno více než 1000 metrů plakátů.

Poté se žáci rozdělili dle zájmů do tří skupin a začali s chutí pracovat. Témata byla volná (děti je vymýšlely a zpracovávaly samy) a týkala se mezilidských vztahů, války a míru, svobody a útlaku, rovnoprávnosti mezi lidmi, svobody vyjadřování a projevu, vyčleňování jedinců ze společnosti, útěku z válečných zón apod.

Velmi nás malování na bannery bavilo, i když to bylo dost obtížné. Každý den kolem 16. hodiny jsme se vydali do našich hostitelských rodin, ve kterých jsme pobývali. Měli jsme štěstí na rodinu, neustále si s námi povídali, hráli hry, vařili a společně jsme si užívali spoustu zábavy, a my jsme si procvičili němčinu a angličtinu. Celá naše skupina se jedno odpoledne vydala na prohlídku města završenou nákupy. Každý den jsme zažívali něco nového, zkoušeli nové věci a přitom se nepřestali bavit. Poslední den bylo závěrečné zhodnocení celého projektu a prohlídka prací. Nikomu se nechtělo domů, byl to úžasný týden. Je škoda, že to tak rychle uteklo. A my se těšíme na další podobný projekt! uvedla Eva Čmuchařová, žákyně 9. A.

Výsledky společné práce žáků obou škol budou stejně jako u předchozího projektu z jara 2015 prezentovány dne 5. 3. 2016 na oslavách města Chemnitz (Friedenstag) na radnici a na náměstí.

Fotografie z akce najdete zde.

Zpracovala: Mgr. Gabriela Vrkočová
 

Vernisáž obrazů na UJEPU

Ústí nad Labem Filozofická fakulta UJEP vystavuje společné práce žáků z české a německé základní školy u příležitosti 70. výročí bombardování města.

Od středy 30. září do čtvrtka 8. října můžete ve vestibulu FF UJEP shlédnout výstavu obrazů Stell dir vor, es ist Krieg! (Představ si, je válka!), které vznikly na jaře 2015 jako jeden z výstupů společného Česko-německého projektu partnerských škol Montessori-Schule Chemnitz (Saská Kamenice) a ZŠ Vojnovičova Ústí nad Labem. V rámci projektu sehráli naši žáci s německými vrstevníky dokonce divadelní představení na téma války a míru, uvedla Mgr. Gabriela Vrkočová z ústecké základní školy. Projekt se váže k 70. výročí zničení obou partnerských měst, Saské Kamenice a Ústí nad Labem, leteckými bombovými útoky na konci 2. světové války.

Tato výstava, prezentující žákovské práce, je první svého druhu, která se v nové budově FF UJEP v kampusu koná. Rádi bychom tímto symbolicky vyjádřili naši otevřenost vůči spolupráci s učiteli němčiny v regionu, dodala doc. Renata Cornejo z Katedry germanistiky FF UJEP, která se na organizaci výstavy podílí. K prohloubení vzájemné podpory učitelů a k propojení institucí, majících zájem na zlepšení výuky německého jazyka byl rovněž iniciován vznik Fóra učitelů.

Výstava byla oficiálně zahájena ve středu 30. září v 14 hodin ve vestibulu budovy FF UJEP (Pasteurova 13).

Na vernisáži byli přítomni: Doc. Mgr. Renata Cornejo, Ph.D., Prof. PhDr. Marie Maroušková, CSc., Mgr. Jan Kvapil, Ph.D, Mgr. Tereza Hrabcová, Ph.D., Mgr. Jana Linhartová, Mgr. Gabriela Vrkočová a jiní.

Fotografie z akce najdete zde.

Zpracovali: Dr. Jan Kvapil - FF UJEP a Mgr. Gabriela Vrkočová - ZŠ Vojnovičova

135.jpg

Napsali o nás v SRN

Dne 22.6.2015 se objevil další článek o naší vzájemné spolupráci s německou školou Montessori-Schule Chemnitz na jejich webových stránkách. Píší o návštěvě německých studentů u nás na Dni zdraví a Bukovském červánku, konaných ve dnech 5.- 6.6.2015. Nejenom my se těšíme na další společné setkání možná právě při táboráku.

http://www.montessori-chemnitz.de/de/aktuelles.html

http://www.montessori-chemnitz.de/de/aktuelles/2015_06_22-besuch_unserer_partnerschule_in_usti.html

Zpracovala: Mgr. Gabriela Vrkočová

5. 6. 6. 2015 Návštěva žáků z Montessori-Schule Chemnitz

Ve dnech 5. - 6. 6. 2015 navštívila naší školu další skupina žáků se svým pedagogem z Montessori-Schule Chemnitz. V pátek se konal na naší škole Den zdraví, do kterého se žáci z Německa také zapojili. Seznámili se např. s prací záchranné služby, určovali zdravé a nezdravé potraviny a občerstvili se ovocem a zeleninou.

Po obědě v naší školní jídelně navštívili centrum města a podnikli výlet lanovkou na Větruši, kde si prohlédli zrcadlové bludiště.

Poté se zúčastnili koncertu LŠU a spolu s našimi žáky a paní učitelkou Andreou Štolfovou a především Evou Radimskou, která se stará o žákovský parlament na naší škole, strávili hezký večer při táboráku, zpívali písničky a hráli různé společenské hry.

Druhý den se konal jako každý rok Bukovský červánek. Program byl bohatý a všem se velice líbil. Hosté z Německa se zde setkali také s ústeckým primátorem panem Ing. Zikmundem, který popřál oběma školám úspěšnou spolupráci.  Už teď se velice těšíme na další společné zážitky.

Fotografie z akce najdete zde.

zpracovala Mgr. Gabriela Vrkočová

http://stolfici.rajce.idnes.cz/Zasedani_zak._snemu_5-6.6.2015/

http://zsvojnovicova2.rajce.idnes.cz/navsteva_z_montessori0615

Naše návštěva v Montessori Schule v Chemnitz

Ve středu 6. května 2015 pět učitelek a tři žačky naší školy oplatily návštěvu německých školáků a jejich pedagogů z Chemnitz u nás. Vypravily jsme se na exkurzi do chemnitzské školy. Po dvouhodinové jízdě jsme konečně dorazily do Chemnitz, k jedné z budov školy - té, kterou navštěvují starší děti od 11 let. Naším zázemím i jídelnou se stal klub pro starší děti, jenž nám pro dnešek půjčili. Nás, pedagogů se ujali kolegové a našich žákyň zase skupiny dětí z Montessori Schule. Nejdříve jsme si prošli takřka celý areál odborné učebny, třídy, zahradu, kancelář i tělocvičnu, potichu jsme také nahlédli do učících se tříd. Všude nás vítali překvapeně, ale s úsměvem a často se zvědavostí. Učebny nás překvapily svojí členitosti a uskupením nábytku, nikde nechybí koberec a místo pro komunitní kruh, žáci školy zase svojí ukázněností a klidem na chodbách o přestávkách i ve třídách při práci. Exkurze pro nás byla velmi podnětná a inspirativní.

Mgr. Lucie Marková

Po příjezdu se nás ujali žáci, kteří nás provedli po škole, a my jsme mohli více proniknout do každodenního života školy. Viděli jsme, jak probíhá výuka a všichni nás velmi dobře přijali. Následně jsme si mohli zahrát fotbal a malovat akrylovými barvami. Celou dobu si s námi žáci povídali anglicky, ale občas došlo i na němčinu, což nás s nimi velice sblížilo. Celá akce se nám velmi líbila a těšíme se na další spolupráci.

Bára Lacinová

Fotografie z akcí najdete zde.

Delegace ze SRN u nás

Dne 8. 4. 2015 nás navštívili zástupci naší partnerské školy Montessori-Schule z Chemnitz - zástupkyně školy paní Anne Naumann a její tři kolegyně: Ulla Rosin, Bianca Schmitt a Katharina Kästel-Sasse, s níž jsme se již setkali v rámci divadelního projektu v březnu v Chemnitz.  S nimi přijeli také tři žáci, kteří hráli dne 5. 3. 2015 spolu s žáky naší školy (Ondřej Holub, Václav Brož, Adéla Brynychová, Eva Čmuchařová, Zuzka Tovarová, Barbora Gondeková) divadelní představení na náměstí v Chemnitz.

Za doprovodu paní ředitelky Jany Linhartové jsme si prohlédli školu, která se hostům velice líbila, obzvlášť příjemná atmosféra, která u nás panuje.

Následovalo živé vysílání ve školním rozhlase. Naši žáci si pro své německé kamarády připravili několik otázek.

Poté zahráli žáci naší školy pro německé hosty v kinosále několik divadelních představení.

Po společném obědě jsme se zúčastnili vyučování v některých třídách a domluvili se na další spolupráci.

Hostům se u nás velmi líbilo a již brzy navštíví naši učitelé jejich školu v Chemnitz. A nejen oni.  Již teď se těšíme na další společné zážitky.

Zpracovala: Gabriela Vrkočová

Fotografie z akce najdete zde.

Jednání zástupců obou škol v Chemnitz

Dne 5.3.2015 se v Chemnitz setkali zástupci ZŠ Vojnovičova s vedením školy Montessori-Schule a zástupcem organizace Die Brücke a domluvili se na budoucí spolupráci. Dne 6.5.2015 byli pozváni naši pedagogové s žáky na návštěvu německé školy. Velice se k našim přátelům do Německa těšíme.

Zpracovala: Gabriela Vrkočová

134.jpg

Začátek nové Česko německé spolupráce

V termínu od 27.2. - 5.3.2015 se zúčastnilo sedm žáků ZŠ Vojnovičova a šest žáků německé školy Montessori Schule Německo českého divadelního projektu ke dni osvobození Chemnitz.

Všichni žáci byli ubytovaní v zařízení Schullandheim v Küchwald, kde o ně bylo dobře postaráno. Společně pod vedením režisérky Gabi Reinhardt secvičili divadelní představení na téma války a míru, které dne 5.3.2015 předvedli v rámci programu vzpomínkové akce v centru Chemnitz, organizované k 70. výročí zničení města bombovými útoky spojeneckých vojsk na konci 2. světové války.

Zároveň pod vedením německé pedagožky Kathariny Kästel-Sasse vytvořili výtvarný projekt, který bude vystaven v centru města Chemnitz na veřejné výstavě.
Kromě základní divadelní průpravy byly pro žáky organizované různé seznamovací hry, prohlédli si centrum města a blízké okolí a také si společně zahráli bowling. Navázali skvělá přátelství a týden si úžasně užili.
A co na to žáci?

Hodně se nám tam líbilo, němečtí přátelé byli moc fajn a projekt nám toho spoustu dal, hlavně co se němčiny týče. Hrát divadlo nás bavilo a myslím, že i publiku se to moc líbilo. Zažili jsme spoustu vtipných chvil. Když jsme se loučili, všichni jsme měli slzy v očích a velice bychom si přáli znovu se společně setkat. napsali: Eva Čmuchařová, Ondřej Holub a Václav Brož

O tomto společném projektu se zároveň objevila zpráva ve vysílání regionální televize a článek v největších regionálních novinách Freie Presse:

http://www.sachsen-fernsehen.de/Aktuell/Chemnitz/Artikel/1378663/Grenzenloses-Theaterprojekt/

http://www.freiepresse.de/LOKALES/CHEMNITZ/Friedenstag-Traeume-Maersche-und-Pfiffe-artikel9132974.php

http://www.montessori-chemnitz.de/

136.jpg

Dne 4.3.2015 se sešli zástupci obou škol na domluveném jednání ve škole Montessori Schule v Chemnitz: paní ředitelka ZŠ Jana Linhartová, Gabriela Vrkočová (projektová činnost), zástupce školy Montessori paní Anne Naumann (organizace školy), pedagožka Katharina Kästel-Sasse (výtvarná činnost) a projektový manažer pan Karl-Heinz Knoll. Setkání proběhlo úspěšně v příjemné atmosféře a společně jsme se předběžně domluvili na budoucí spolupráci.

Fotografie z akce najdete zde. Krátká videa: video1    video2

Zapsala: Mgr. Gabriela Vrkočová

131.jpg 133.jpg 132.jpg